Nepřímá podpora výzkumu a vývoje
Anotace
V České republice je výzkum a vývoj podporován přímo (dotace) a nepřímo (odčitatelná položka od základu daně). U nepřímé podpory musí poplatník prokázat, že se jedná o výzkum a vývoj (VaV). Podle platných zákonů a dalších dokumentů (NV, Pokynů MF, atd.) je obtížné jednoznačně posoudit, zda se jedná o VaV, jaké činnosti sem patří a které jsou jen zakázkovou výrobou nebo inovací.
Tuto situaci pomáhají řešit certifikované osoby, se vzděláním v oblasti posuzování projektů výzkumu a vývoje. Certifikát vydala Komora daňových poradců ve spolupráci s Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace.
Podpora výzkumu a vývoje v ČR
Od 1. ledna 2005 je možné uplatnit v České republice, obdobně jako v dalších zemích EU, odčitatelnou položku na výzkum a vývoj. Od základu daně z příjmu mohou poplatníci odečíst 100 % výdajů vynaložených při realizaci projektu výzkumu a vývoje, které mají podobu experimentálních, teoretických, projekčních, konstrukčních prací, výpočtů, návrhu technologií, výroby funkčního vzorku nebo prototypu produktu nebo jeho části a na certifikaci výsledku dosažených prostřednictvím projektu výzkumu a vývoje.
Na výzkum a vývoj je tedy v současné době možné využit jak přímé podpory formou dotací, tak nepřímé podpory formou uplatnění odčitatelné položky.
Celá problematika uplatnění odčitatelné položky se dá prakticky rozdělit do dvou částí:
- A) Je možné posoudit prováděnou činnost jako výzkum a vývoj?
- B) Je uplatňovaná výše odčitatelné položky správná, odpovídá ustanovení § 34 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů v platném znění, pokynu MF č. D-288 a dalším obecně závazným předpisům?
Odpovědi na uvedené otázky obsahuje posouzení, které jsme schopni zpracovat, jako doklad správného postupu při uplatnění odčitatelné položky dle §34 zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů na náklady, výdaje k projektům VaV. Posouzení se jako příloha stává součástí daňového přiznání.
Jako komplexní službu je možné realizovat projektové řízení po celou dobu řešení úkolu VaV s ohledem na možnost uplatnění odpočtu.
Uplatnění výstupů
Uplatnění odpočtu nákladů na VaV umožní podnikatelským subjektům:
- Snížit daňový základ a tedy snížit daňovou povinnost. Z uznatelných nákladů je to 19%.
- více investovat do VaV, nebo realizovat projekty po daňovém odpočtu s nižšími náklady.
- chránit si své know-how. Při realizaci odpočtu není nutné s projektem VaV soutěžit ve výzvách na podporu o dotace a zveřejňovat své know-how.
- zavést systém projektového řízení k úkolům VaV. Požadavky kladené na realizaci projektu, účetní evidenci atd. umožní lépe plánovat, řídit a vyhodnocovat řešení projektů výzkumu a vývoje.
- realizovat projekty VaV, které nebyly podpořeny dotací. Projekty, které neuspěly v dotačních programech, a byla do nich již vložena investice na vypracování dokumentace, firma je chce projekt realizovat, náklady těchto projektů mohou být uplatněny jako odčitatelná položka na VaV.
- převádět odpočet do dalších období. V případech, kdy společnost netvoří zisk je možné si odpočet „schovat“ až na 3 následující daňová období.
- získat dotace na stroje a zařízení. Realizace výzkumu a vývoje je v mnoha případech podmínkou pro účast v dotačních programech na nákup strojů a zařízení, pro zavedení výroby, nebo budování výzkumných a vývojových kapacit (program Inovace, Potenciál).
- prodat výsledek VaV, (prototyp, technologii). Na rozdíl od projektů VaV podpořených dotací, při uplatnění odpočtu je možné prototyp prodat.
Navíc zvýšení investic do VaV od soukromých subjektů, sekundárně zajistí prostředky i pro vysoké školy a podpoří rozvoj VaV jako strategického nástroje rozvoje české ekonomiky.
Uplatnění odčitatelné položky na výzkum a vývoj přinese nový impuls Vašemu podnikání.